Globalne ocieplenie może poważnie nadwerężyć relacje albatrosów.
Według niedawnych badań opublikowanych przez Royal Society z Nowej Zelandii, słynne ptaki monogamiczne rozdzielają się w szybszym tempie wraz ze wzrostem temperatury wody. Badanie wskazuje, że 90 procent gatunków ptaków pozostaje z tym samym partnerem przez całe życie i „rozwodzi się” tylko wtedy, gdy zidentyfikują negatywne czynniki w związku, takie jak niepowodzenia reprodukcyjne.
Wskaźniki separacji są zwykle znacznie niższe wśród albatrosów, a tylko 1-3 procent ptaków opuszcza swoich partnerów w poszukiwaniu bardziej optymalnego związku. Jednak naukowcy odkryli, że gdy temperatura wody jest wyższa niż zwykle, tak jak w 2017 roku, wskaźnik rozwodów wśród albatrosów wzrósł do 8 procent. Gdy temperatura spadała, zdarzały się nawet przypadki separacji.
Badanie, w którym przeanalizowano ponad 15 000 par lęgowych w latach 2004-2019, wykazało, że warunki środowiskowe stawały się coraz większym czynnikiem w współczynniku rozpadu albatrosów. Cieplejsza woda zwykle powoduje niedobór dostępnego pożywienia, co oznacza, że wiele ptaków będzie z dala od swoich partnerów przez dłuższy czas, ponieważ muszą poszukiwać ryb. Niedobór pożywienia nie tylko zakłóca harmonogram pary, ale może również bardzo utrudnić przeżycie ich potomstwu.
Dodatkowo, trudne warunki środowiskowe mogą również zwiększać poziom hormonów związanych ze stresem wśród albatrosów, które mogą przerzucać go na swoich partnerów.
Źródło: royalsocietypublishing.org
Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.