Chińska sonda księżycowa Chang’e-5 podczas swojej misji wykryła wodę na Księżycu. W rzeczywistości w regolicie (warstwa nieskonsolidowanego materiału pokrywającego podłoże skalne) może znajdować się naprawdę pokaźny zapas życiodajnej cieczy.
Oznaki wody zostały znalezione w danych spektralnych odbicia zebranych przez lądownik Chang’e-5, a następnie przeanalizowane przez wspólny zespół badawczy, którym kierowali Lin Yangting i Lin Honglei z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk.
To nie pierwszy raz, kiedy na Księżycu wykryto wodę. W 2018 roku doniesiono, że łazik Moon Mineralogy Mapper (M3) NASA odkryła trzy sygnatury wody na powierzchni Księżyca. Łazik przybył na Księżyc w 2008 roku przez sondę Chandrayaan-1 należącą do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO).
Następnie w 2020 r. obserwatorium Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) ogłosiło, że potwierdzono obecność wody na oświetlonej słońcem powierzchni Księżyca, a konkretnie w kraterze Clavius na południowej półkuli. Kiedy lądownik Chang’e-5 wrócił na Ziemię w grudniu 2020 roku, przywiózł około dwóch kilogramów próbek księżycowych. Po raz pierwszy od ponad 40 lat próbki księżycowe zostały przywiezione z powrotem na Ziemię w celu analizy.
Według niedawnych badań przeprowadzonych przez naukowców z National Space Science Center of CAS, University of Hawai’i at Mānoa, Shanghai Institute of Technical Physics of CAS oraz Nanjing University, eksperci szukali dowodów na obecność wody za pomocą panoramicznej kamery, księżycowego radaru penetrującego i księżycowego spektrometru mineralogicznego (LMS).
Zespół twierdzi, że dane spektralne odbicia wykazały, że woda księżycowa „jest głównie przypisywana implantacji wiatru słonecznego”, co sugeruje, że wiatry słoneczne powoli wysyłały atomy wodoru na Księżyc. W wywiadzie dla Global Times Song Zhongping, który jest analitykiem kosmicznym i komentatorem telewizyjnym, stwierdził, że odkrycie to jest ważne i pomocne, jeśli chodzi o to, że ludzie będą w stanie przetrwać na Księżycu, a także zdobyć paliwo dla swoich statków kosmicznych.
Źródło: science.org
Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.