Nie tak dawno jeszcze archeolodzy wierzyli, że neandertalczycy (Homo neanderthalensis) i współcześni ludzie (Homo sapiens) nigdy się nie skrzyżowali.
Te przekonania zostały niedawno zburzone, gdy genetycy odkryli, że wielu współczesnych ludzi ma niewielką ilość DNA neandertalczyka, co oznacza, że okresy istnienia obu gatunków nakładały się na siebie i jest oczywistym, że dochodziło do bardziej intymnych spotkań. Teraz w jaskini we Francji następuje odkrycie — ząb dziecka i kamienne narzędzia — które udowadnia, że ludzie i neandertalczycy żyli razem na „przyjaznych” warunkach dłużej niż kiedyś sądzono. Co więcej, ludzie współcześni przybyli do Europy 12 000 lat wcześniej niż początkowo sądzono.
„Pierwszym ciekawym odkryciem, jakie pojawiło się w początkowej dekadzie wykopalisk Grotte Mandrin, było 1500 małych trójkątnych punktów kamiennych zidentyfikowanych w tym, co nazwaliśmy Warstwą E”.

Ludovic Slimak, antropolog kultury z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych i Jean Jaurès z Uniwersytetu w Tuluzie, opisuje, co on i jego zespół odkryli podczas dziesięcioleci kopania w Grotte Mandrin, stanowisku archeologicznym w południowej Francji z widokiem na dolinę rzeki Rodan. W jaskini odkryli kamienne elementy, które w niczym nie przypominały tych wykonanych przez neandertalczyków. Mimo, że ta jaskinia była zamieszkana przez neandertalczyków 54 000 lat temu. W swoich badaniach Slimak wyjaśnia, że zabrał kamienne czubki do stanowiska archeologicznego Ksar Akil w pobliżu Bejrutu w Libanie, gdzie 54 000 lat temu żyli współcześni ludzie i odkrył silnie podobieństwo z tamtymi znaleziskami.
„Ostatni element układanki pojawił się w 2018 roku, kiedy jeden z nas, Clément Zanolli, przeanalizował dziewięć zębów hominina, które znaleźliśmy w różnych warstwach podczas wykopalisk. Poprzez żmudne analizy z wykorzystaniem skanów CT i porównania z setkami innych skamieniałości, byliśmy w stanie ustalić, że ząb Mandrin E, pojedynczy ząb dziecka w wieku od 2 do 6 lat, pochodził od wczesnego współczesnego człowieka i nie może pochodzić od Neandertalczyka”.
Źródło: science.org

Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.