Aktorzy Ben Stiller i Sean Penn zostali zbanowani w Rosji przez rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Stiller jest gwiazdą takich filmów jak Zoolander (2001) i Poznaj mojego tatę (2000), a także reżyserem programów takich jak Ucieczka z Dannemory (2018) i serialu Apple TV+ Rozdzielenie (2022). Penn jest nagrodzonym Oscarem aktorem filmu Rzeka tajemnic (2003), a także reżyserem takich filmów jak Wszystko za życie (2007) i Dzień flagi (2021).
W lutym 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, co poniosło za sobą tysiące ofiar i wywołało międzynarodową reakcję potępiającą działania Rosji. Stiller i Penn odpowiedzieli na swój własny sposób, obaj aktorzy odwiedzali Ukrainę i rozmawiali z ukraińskim prezydentem Zełenskim o konflikcie. Penn pojechał na Ukrainę, aby nakręcić film dokumentalny o konflikcie, a później apelował o zaangażowanie USA w konflikt, mówiąc: „Ukraina jest czubkiem włóczni w demokratycznym objęciu marzeń. Jeśli pozwolimy jej walczyć samotnie, nasza dusza jako Ameryka będzie zgubiona„. Stiller odwiedził ukraińskich uchodźców w Polsce i Kijowie, działając jako ambasador dobrej woli dla Agencji ONZ ds. uchodźców i zachwycił się Zełenskim oraz postawą narodu ukraińskiego.
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zakazało wjazdu Stillera i Penna do kraju, powołując się na „zasadę wzajemności”. Stiller i Penn zostali dodani do listy 25 „wysokich urzędników, przedstawicieli środowisk biznesowych i eksperckich, a także osobistości kultury”, które pozornie negatywnie wpłynęły na reputację Rosji, zgodnie z ich własnymi wytycznymi. Prawdziwy powód sprowadza się do inwazji Rosji na Ukrainę, która została potępiona przez społeczność międzynarodową i nałożyła rekordową liczbę sankcji na były Związek Radziecki. Rosyjskie MSZ dodatkowo podało powody umieszczenia w wykazie, mówiąc:
„Wrogie działania władz amerykańskich, które nadal podążają rusofobicznym kursem, niszcząc dwustronne więzi i eskalując konfrontację między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, będą nadal zdecydowanie potępiane”.
Pennowi nie są obce kontrowersje, jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe, nie mówiąc już o sprawach w Stanach Zjednoczonych, ponieważ przez całe życie był aktywistą. Aktor/reżyser był stale zaangażowany w sprawy światowe, w tym huragan Katrina, trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 roku oraz liczne ruchy polityczne. Stiller był mniej otwarty na działalność, ale jego rola jako ambasadora ONZ na Ukrainie wystarczyła, by podsycić płomienie jego obecnego zakazu.
Źródło: screenrant.com
Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.