Na dużej, skalistej planecie w odległym Układzie Słonecznym rok mija w zaledwie pół dnia.
Astronomowie nieustannie znajdują unikalne planety w głębokim kosmosie, a nowe badanie właśnie ujawniło 15 nowych planet, w tym wyjątkową super-Ziemię. Są to skaliste światy o około 30 do 70 procent większe od Ziemi. To najnowsze znalezisko, nazwane TOI-1798 c, jest rzadkością, ponieważ przemieszcza się bardzo blisko swojej gwiazdy — tak blisko, że okrążenie jej zajmuje około 12 godzin.
Podczas gdy niektóre superziemie zamieszkują bardziej umiarkowane części Układu Słonecznego, gdzie potencjalnie może istnieć woda w stanie ciekłym, TOI-1798 c jest paląca.
„TOI-1798 c okrąża swoją gwiazdę tak szybko, że rok na tej planecie trwa krócej niż pół dnia na Ziemi” – powiedział w oświadczeniu Ian Crossfield, astronom z Uniwersytetu w Kansas, który jest współautorem badań. „Ze względu na bliskość gwiazdy macierzystej obiekty USP są również bardzo gorące – otrzymują ponad 3000 razy więcej promieniowania niż Ziemia otrzymuje od Słońca. Istnienie w tak ekstremalnym środowisku oznacza, że planeta prawdopodobnie utraciła całą atmosferę, którą początkowo utworzyła„.
Chociaż prawdopodobnie nie istnieje życie w tak bezwzględnym, gorącym, napromieniowanym miejscu, takie planety poszerzają sumę wiedzy o tym, jakie rodzaje skalistych światów występują i czym inne układy słoneczne mogą różnić się od naszego. Na przykład, o ile naukowcy obecnie wiedzą, superziemie są powszechne w innych układach słonecznych, ale u nas ich nie ma. Większość układów słonecznych ma dwie lub więcej gwiazd.
Wychodzi na to, że nasz Układ Słoneczny wcale nie jest taki wyjątkowy.
Źródło: mashable.com
Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.