Kiedy słyszysz o zapłodnieniu in vitro, prawdopodobnie myślisz o technologii reprodukcyjnej, która pomaga począć miliony dzieci na całym świecie. Jednak zabiegi te nie są stosowane tylko u ludzi.
Naukowcy z Australii niedawno stworzyli zarodki kangura metodą zapłodnienia in vitro, co daje nadzieję na ratunek innym zagrożonym gatunkom.
Kangury mogą nie być zagrożone, ale należą do grupy ssaków zwanych torbaczami, do której należy wiele gatunków wymarłych lub zagrożonych (np. koale). To nowe odkrycie może potencjalnie pomóc gatunkom, którym grozi wyginięcie. Zdaniem Andresa Gambiniego, głównego badacza i wykładowcy na Uniwersytecie Queensland, skuteczne leczenie metodą zapłodnienia in vitro może pomóc w ochronie tych ssaków.
„Nasz zespół bazował na wieloletnim doświadczeniu w pracy z technologiami reprodukcyjnymi u zwierząt domowych, takich jak bydło i konie” – powiedział Gambini w wywiadzie dla NBC News. „Dostosowując te techniki do unikalnej biologii kangurów, po raz pierwszy udało nam się stworzyć zarodek w laboratorium”.
To ważna wiadomość dla torbaczy, które doświadczają innego rozwoju embrionalnego niż pozostałe ssaki. Ich okres ciąży jest dość krótki.
„Kangury mają bardzo krótką ciążę, a zarodek może wejść w stan zawieszenia na kilka miesięcy” – powiedział Gambini. „Nasz sukces w zapłodnieniu in vitro pomaga nam lepiej zrozumieć te wczesne stadia rozwoju”.
„Ta praca daje nam nowe narzędzie, które pomoże nam zachować materiał genetyczny zagrożonych gatunków” – powiedział Gambini w wywiadzie dla NBC News. „Tworząc i zamrażając zarodki, możemy chronić unikalną genetykę tych zwierząt”.
Źródło: vice.com

Życiowy przegryw, który swoje kompleksy leczy wylewaniem żalu w internecie. Nie zawsze obiektywnie, ale za to szczerze.