Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że psy i koty mogą rozwijać się na dobrze rozplanowanej diecie roślinnej.
Wpływ naszej diety na cierpienie zwierząt i zrównoważony rozwój środowiska jest dobrze znany. Nauka jest jasna: aby zapobiec cierpieniu i śmierci bilionów zwierząt rocznie i walczyć z kryzysem klimatycznym, musimy przejść na dietę roślinną. Ale co z naszymi psami i kotami?
Kiedy myślisz o spożyciu mięsa, naturalnie nie myślisz o psiej i kociej diecie. Ale masz ku temu dobry powód. Na świecie dziewięć procent wszystkich zwierząt hodowlanych lądowych jest zabijanych na karmę dla zwierząt domowych. W bogatych krajach, takich jak USA, gdzie więcej ludzi ma zwierzęta domowe, odsetek ten wzrasta do 20 procent.
Oznacza to, że siedem miliardów zwierząt lądowych i wiele (prawdopodobnie miliardy) więcej ryb jest zabijanych każdego roku, aby wyżywić psy i koty na świecie. I pozostawiają one odpowiedni „odcisk łapy” w środowisku. Gdyby wszystkie psy i koty na świecie przeszły na weganizm, moglibyśmy zaoszczędzić więcej emisji gazów cieplarnianych niż wszystkie emisje z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii razem wzięte.
Do niedawna zakładano, że nie możemy złagodzić negatywnego wpływu diety opartej na mięsie na psy i koty, ponieważ nie mogą one zachować dobrego zdrowia na diecie roślinnej. Jednak w ostatnich latach nowe, silne i rosnące badania pokazują, że psy i koty na diecie wegańskiej generalnie cieszą się tak samo dobrymi lub lepszymi wynikami zdrowotnymi niż te na konwencjonalnej diecie opartej na mięsie.
Biorąc pod uwagę korzyści dla dobrostanu zwierząt hodowlanych, zdrowia zwierząt towarzyszących i zrównoważonego rozwoju środowiska, staje się coraz bardziej oczywiste, że powinniśmy przejść na pełnowartościową dietę roślinną.
Warto zauważyć, że społeczność weterynaryjna staje się coraz bardziej otwarta na wegańskie diety dla zwierząt towarzyszących. Na początku tego roku, w odpowiedzi na ciężar dowodów wspierających odżywczo zdrowe diety wegańskie dla psów, British Veterinary Association zakończyło swój sprzeciw wobec tych diet.
Pod koniec 2024 r. przeprowadzono 11 badań na temat wpływu diety wegańskiej na zdrowie psów i trzy na koty, z których wszystkie wykazały podobne lub lepsze wyniki zdrowotne u zwierząt karmionych dietą wegańską. Tylko jedno dodatkowe wiarygodne badanie (na psach) nie potwierdziło wniosku, że psy mogą być zdrowe na diecie wegańskiej, a należy zauważyć, że było to najstarsze badanie z najmniejszą liczebnością próby.
Podczas gdy każde indywidualne badanie naukowe można zazwyczaj krytykować, ciężar dowodów wyraźnie przemawia za odżywczo zdrową wegańską karmą dla zwierząt. W obliczu tych dowodów odrzucenie wniosku, że odżywczo zdrową wegańską dietę dla psów i kotów stanowi zdrową i zrównoważoną opcję, stało się nieświadome, irracjonalne i nienaukowe.
Źródło: plantbasednews.org

Życiowy przegryw, który swoje kompleksy leczy wylewaniem żalu w internecie. Nie zawsze obiektywnie, ale za to szczerze.