Dokument Yintah powstawał ponad dekadę, podczas gdy jego twórcy uchwycali walkę o prawo ludu Wet’suwet’en do suwerenności na swoich terytoriach.
Wyreżyserowany przez Jennifer Wickham, Brendę Michell i Michaela Toledano Yintah miał swoją premierę na True/False Film Fest i był pokazywany na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej Hot Docs w ramach programu Land|Sky|Sea. Film powstał przy udziale ponad trzydziestu członków społeczności Wet’suwet’en, a tytuł w języku Wet’suwet’en oznacza „ziemia”.
Dokument koncentruje się na następstwach przełomowej sprawy Sądu Najwyższego Kanady Delgamuukw-Gidsaywa z 1997 r., w której sąd uznał, że lud Wet’suwet’en nigdy nie zrzekł się tytułu do obszaru gruntów większego niż New Jersey w północnej Kolumbii Brytyjskiej. Sprawa obejmowała dziedzicznych wodzów Wet’suwet’en i dziedzicznych wodzów Gitxsan jako powodów. Jednak niezależnie od orzeczenia sądu rządy Kanady i Kolumbii Brytyjskiej zezwoliły przedsiębiorstwom z branży paliw kopalnych na budowę rurociągów przez teren Wet’suwet’en, co wywołało trwający od dziesięciu lat konflikt między obrońcami gruntów Wet’suwet’en a kanadyjską policją.
Zobacz zwiastun poniżej:
Film, powstający ponad dekadę, śledzi Howilhkat Fredę Huson i Sleydo’ Molly Wickham, gdy ich naród ponownie okupuje i chroni ziemie swoich przodków przed rządem Kanady i kilkoma największymi na świecie firmami zajmującymi się paliwami kopalnymi.
Yintah został nakręcony zgodnie z tradycyjnymi prawami i zbiorową władzą ludu Wet’suwet’en i opracowany przy udziale przywódców Wet’suwet’en. Współreżyserami są najbliżsi członkowie rodziny bohaterów filmu. Współreżyser Toledano został faktycznie tymczasowo aresztowany podczas kręcenia filmu dokumentalnego, a Hot Docs wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie i wsparcie.
Film trafi do amerykańskiej dystrybucji w 2024 roku.
Źródło: indiewire.com
Nałogowy pochłaniacz popkultury, po równo darzy miłością obskurne horrory, Star Wars i klasykę literatury.